W naszym portalu znajdują się przepisy na potrawy z miodem, miód w kuchni, miody w kuchni, potrawy z miodem, napoje z miodem, sosy z miodem.

Porady

Rośliny miododajne

Abyśmy mogli cieszyć się smakiem miodu oraz innymi produktami pszczelimi bardzo ważne jest, aby pszczoły miały z czego zbierać nektar.

Na etykietach często czytamy nazwy roślin miododajnych, z których pozyskiwany jest miód, na przykład: akacja, wrzos, lawenda, rzepak i inne. Roślin miododajnych jest bardzo wiele, często o ich dużej wydajności miododajnej nie mamy pojęcia.

Jedną z takich roślin jest nawłoć. Wysoka do około 1 metra, kwitnąca na żółto, porasta wiejskie ugory. Dla rolników traktowana jako chwast, dla pszczół jest doskonałą rośliną z dużą ilością nektaru.

Wśród roślin miododajnych możemy wyróżnić: kwiaty jednorodne, byliny wieloletnie, krzewy i drzewa. Pszczoły korzystają z nektaru od marca, kiedy temperatura powietrza wynosi 12 stopni, aż do września. Pierwsze rośliny, z których pszczoły zbierają nektar to przebiśniegi, z cieplejszymi dniami pszczoły mogą korzystać z kwiatów, drzew owocowych i krzewów. Wiosenne zbiory najczęściej pochodzą z pospolitego mlecza (mniszek lekarski), rzepaku i drzew owocowych. Z jednego hektara mniszka pszczoły pozyskują 20 kg, wydajność pyłkowa wynosi 260 kg z hektara.

Do roślin zielnych kwietnia i maja, których kwiaty dostarczają pszczołom nektar i pyłek zaliczyć można: podbiał pospolity, ciemiernik biały, przylaszczkę pospolitą, sasankę zwyczajną, rzepak, chaber górski, żywokost lekarski, szałwię łąkową, ostrzeń pospolity i inne. W czerwcu i lipcu rośliny najbardziej miododajne to bobik, facelia błękitna, chaber bławatek, koniczyna, dziurawiec zwyczajny, nostrzyk żółty, szczeć pospolita, seradela pastewna, lebiodka pospolita, mięta długolistna, mięta polna, niecierpek gruczołowaty, nawłoć ogrodowa, nawłoć późna, marzymięta grzebieniasta, nawłoć kanadyjska, aster gawędka.

Najbardziej wydajne spośród krzewów są:
kocimięta naga – jej wydajność miodowa sięga 800 kg z 1 ha, a wydajność pyłkowa 50 kg z 1 ha;
szanta zwyczajna –wydajność miodowa wynosi 400 kg z 1 ha;
lebiodka pospolita –wydajność miodowa z 1 ha zwartego łanu może przekraczać nawet 500 kg;
ożanka nierównoząbkowa –bardzo chętnie odwiedzana przez pszczoły miodne, zbierające nektar i pyłek. Jej wydajność miodowa sięga 700 kg z 1 ha;
chaber nadreński – wydajność miodowa do 600 kg z 1 ha, a pyłkowa do 260 kg z 1 ha;
mikołajek płaskolistny – wydajność miodowa sięga do 700 kg z 1 ha, a pyłkowa do 100 kg z 1 ha;
niecierpek gruczołowaty – wydajność miodowa wynosi nawet do 700 kg z 1 ha, natomiast pyłkowa około 400 kg z 1 ha;
nawłoć ogrodowa – wydajność miodowa ponad 400 kg, a pyłkowa 100-200 kg;
nawłoć późna –wydajność miodowa wynosi nawet 700 kg z 1 ha, a pyłkowa około 50 kg z 1 ha.

Krzewy miododajne
Wśród nich występuje leszczyna pospolita, wierzba iwa , śliwa ałysza, agrest pospolity, czeremcha zwyczajna, porzeczka czarna, śliwa tarnina, wiciokrzew suchodrzew, berberys zwyczajny, borówka czarna, bagno zwyczajne, kruszyna pospolita, malina właściwa, wrzos zwyczajny.
Drzewa miododajne
To między innymi klon zwyczajny, czereśnia, śliwa domowa, wiśnia, grusza pospolita, klon polny, jabłoń domowa, kasztanowiec zwyczajny, klon jawor, lipy i inne.

Kasia W.
redakcja serwisu
www.miodywkuchni.pl
redakcja@miodywkuchni.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *