W naszym portalu znajdują się przepisy na potrawy z miodem, miód w kuchni, miody w kuchni, potrawy z miodem, napoje z miodem, sosy z miodem.

Porady

Propolis

Propolis to nic innego jak powszechnie znany kit pszczeli. Jest to lepka substancja żywiczna wytwarzana przez pszczoły. Zbierają one propolis z pączków, młodych pędów i kory drzew (głównie topoli, brzozy, kasztanowca oraz świerku, sosny i jodły), a następnie przeżuwają i mieszają z wydzieliną swoich gruczołów. W zależności od gatunku drzewa, z którego jest zbierany, przyjmuje różne barwy, m.in. brązową, czarną, żółtą, brunatną, zielonkawą.
Pszczoły wykorzystują propolis do pokrywania nim wszelkich elementów wewnętrznych ula, uszczelniają nim wszystkie wgłębienia i uszkodzenia. Jest to doskonały materiał uszczelniający i dezynfekujący. Zabezpiecza on ul przed infekcjami, ponieważ jest pełen antyoksydantów i antyseptycznych składników.
Propolis składa się z ponad 3000 składników, którym przypisuje się różne właściwości lecznicze, potwierdzone badaniami naukowymi. W propolisie w zależności od warunków miejsca, w którym jest tworzony przez pszczoły, oraz od sposobu, w jaki jest pozyskiwany, znajdują się m.in.: flawonoidy, kwasy aromatyczne, estry, alkohole, aldehydy, kumaryny, terpeny, sterole, kwasy tłuszczowe, mikroelementy  (Cu, Si, Mg, Mn, Zn), witaminy z grupy E, H, P i B, a także żywica, wosk pszczeli i roślinny oraz białka (pyłek).
Lecznicze właściwości propolisu znane są od dawna i wykorzystywane w medycynie. Wykazuje on silne działanie bakteriobójcze oraz przeciwwirusowe, a także  przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwcukrzycowe oraz przeciwpróchnicze. Najczęściej kit pszczeli jest stosowany w leczeniu ran i różnych schorzeń skórnych (bakteryjne i grzybicze zakażenia skóry, odleżyny, owrzodzenia, rany pooperacyjne). Jest bardzo skuteczny w leczeniu trudno gojących się ran, oparzeń, żylakowatych owrzodzeń podudzi, egzemy, trądziku młodzieńczego. Świetnie działa w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego, chorobach infekcyjnych układu oddechowego i moczowego, jak również w profilaktyce miażdżycy. Możemy zastosować go także w chorobie wrzodowej. Propolis wspomaga leczenie wirusowego zapalenia wątroby, powodując powstawanie nowych, prawidłowych komórek. Wykazuje pozytywne działanie w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, w reumatoidalnym zapaleniu stawów, powodując ustępowanie bólów i obrzęków. Propolis zwalcza gronkowca złocistego, dwoinki kataralne, paciorkowce, niektóre szczepy prądków gruźlicy. Pomaga on także przy złamaniach, uszkodzeniach tkanek chrzęstnych stawów. Stosuje się go także w leczeniu schorzeń ginekologicznych.
Nadal trwają badania nad leczniczymi właściwościami propolisu, które umożliwią zastosowanie go w leczeniu innych ciężkich schorzeń. Obecnie firmy farmaceutyczne produkują wiele parafarmaceutyków opartych na propolisie. Propolis dobrze rozpuszcza się w alkoholu etylowym, dzięki czemu możemy dość łatwo sporządzać lecznicze ekstrakty.Do najbardziej znanych preparatów propolisowych zaliczamy: krople propolisowe, aerozol, tabletki i kapsułki, puder propolisowy, maść propolisową, czopki, globulki dopochwowe z propolisem.
Nie ma wątpliwości, że produkty wytwarzane przez pszczoły są bardzo zdrowe i pozwalają na utrzymanie odpowiedniej kondycji i sprawności organizmu. Dostępność oraz ciągle poszerzana wiedza na temat tych produktów sprawia, że mogą one pomóc coraz większej liczbie osób.

Kasia W.
redakcja serwisu
www.miodywkuchni.pl
redakcja@miodywkuchni.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *