W naszym portalu znajdują się przepisy na potrawy z miodem, miód w kuchni, miody w kuchni, potrawy z miodem, napoje z miodem, sosy z miodem.

Porady

Jak spożywać miód?

To pytanie wydaje się bardzo proste, jednak jest kilka rzeczy, które powinniśmy wiedzieć przed spożywaniem miodu. Najlepiej kiedy jest rozpuszczony w wodzie, wzrasta wówczas jego działanie bakteriobójcze. Żeby miód był w pełni przyswajalny, powinno się go rozcieńczyć w wodzie, np. w szklance przegotowanej wody rozpuścić jedną lub dwie łyżki miodu i pozostawić pod przykryciem w ciemnym miejscu, na 12 godzin w temperaturze pokojowej. W tym czasie następuje rozpad sacharozy na cukry proste (glukozę i fruktozę). Miód należy pić małymi łykami, przetrzymywać go w ustach przed połknięciem, aby już z jamy ustnej czynne składniki miodu dostały się przez śluzówkę bezpośrednio do krwi. Miód nie wymaga trawienia, został przetrawiony wcześniej przez pszczoły, dlatego część jego składników wnika wprost do krwi.

Wskazane, aby codziennie pić miód, rano na czczo i wieczorem przed snem. Warto też mieć kilka odmian miodu. W celach leczniczych przyjmuje się zazwyczaj 3-10 łyżek miodu dziennie. W zależności od schorzenia.

Każdy naturalny, dobry miód powinien skrystalizować się po upływie 3-4. Wyjątki stanowią miody: akacjowy, spadziowy mogą pozostawać w stanie płynnym nawet 12 miesięcy. Jeśli miód jest płynny, to znaczy, że nie jest w pełni dojrzały i nie może być w pełni aktywny. Nieodpowiednia dekrystalizacja źle wpływa na wartość odżywczą miodu, traci on wtedy właściwości lecznicze oraz bakteriobójcze. Zanim dodamy miód do kawy, herbaty, wody lub mleka należy odczekać, aż przestygną, w przeciwnym razie zniszczymy jego cenne właściwości.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Witam.
    Ostatni akapit: “Każdy naturalny, dobry miód powinien skrystalizować się po upływie 3-4.” 3-4… miesięcy, jak się domyślam? 🙂
    Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *